Currency: CZK / EUR / HUF
Language: CZ SK HU EN
0 0.00 € Empty cart

Genuine Holland marzipan 7.5 kg 1:3

Authorized Dealer Big pack
Available on Tuesday
GOOD DEAL: Big pack


Price in small pack 156.17 €
You save 76.95 € (–49%)
79.22 € 68.89 € excl. VAT
Genuine Holland marzipan 7.5 kg 1:3
Genuine Holland marzipan 7.5 kg 1:3
Availability: Available on Tuesday
Price: 79.22 €

Genuine marzipan ideal for modelling or decorating confectionery products, ratio 1:3.

This almond marzipan is ideal for covering cakes and for modelling objects and figures, for cutting our shapes and other modelling. The marzipan paste can be colours with all kinds of food colourings. It can be made lighter in colour by adding white. Marzipan can also be used for making. You can grate it and add to doughs to flavour them. You can also turn it into marzipan crumbs, if you take 70 grams of marzipan and mix it with 15 grams of butter and 50 grams of plain flour. You can also use marzipan when making fruit dumplings. Replace the stone in an apricot or plum with a ball or marzipan. It can also be used as a filling in pralines. Grate the marzipan into a pot, add a little cream and melt. Knead the paste well before using it for covering or modelling. If you are covering a cake, roll out a sheet about 0.3 – 0.5 cm in thickness. When rolling it out dust the surface with icing sugar. When transferring the sheet onto a cake, use of long pipe on which you can roll the marzipan sheet. To smoothen the cake, use smoothers or polishers.  If you want to create interesting effects, use bone modelling tools. To add glittery and colour effect on the surface, you can use dust colours with lustre or glitter effects or colouring edible ink pens and liquid or gel paste colours. You can fix the different parts of characters together with edible glue or with a home-made mixture of egg whites and icing sugar.  

Genuine marzipan is ideal for modelling or decorating of confectionery products, ratio 1:3. Package: 7.5 kg (3 x 2.5 kg).

It is made from finely ground almonds and sugar. The marzipan is ideal mostly for covering cakes and other dessert pastry, for modelling or decorating confectionery products, for modelling marzipan figures and as a filling in chocolate pralines. The marzipan will colour well.

 

Výrobky se skladují u dodavatele i zákazníka v suchých s čistých prostorách, dobře větraných, teplota 1 - 20 ° C, relativní vlhkost 0 - 75 %.

Weight 7500 g
Netto váha 7500 g
Color Ivory
Material Marzipan
This product is included in: Marzipan for cake modeling and coating Sale Gastrobalení

Average nutritional values in 100 g

Energy value 1725 kJ
Energy value 413 kcal
Fat 10.6 g
- of which saturated fatty acids 1.1 g
Carbohydrates 77.2 g
- of which sugars 72.1 g
Protein 4 g
Fibre 2.2 g

Product ingredients

Cukr, mandle, sorbitol, karboxymethylcelulóza, intavenoza, kyselina citronová, invertáza. Vyrobeno v Holandsku.

Alergeny (vč. možné křížové kontaminace) Skořápkové plody (mandle, ořechy)
Zeelandia

Zeelandia Royal Group je rodinná firma s více než 100 let tradicí výrobce kvalitních surovin pro cukráře a pekaře nejen v rodném Holandsku, ale v posledních desetiletích i dalších 70 zemích světa. Když v roce 1900 začal pekař Herman Johan Doeleman na nejsevernějším ostrově province Zeeland v městečku Zurrikzeê vyrábět a prodávat želé sušenky a další dobroty, zřejmě netušil, že jen o čtvrtstoletí později se bude pyšnit titulem "Purveyor to the Royal Household! - dodavatel pro královskou rodinu a jeho odkaz bude zachovaný po několik generací.

Na stránkách Světa cukrářů najdete velkou šíři sortimentu Zeelandia za skvělé ceny. V případě zájmu o další výrobky této značky, jež nemáme aktuálně na webu, nás kontaktujte

Did you find an inaccuracy or translation error? Let us know and we'll send you a small gift .

No opinions yet

Add Own Rating

Garance bezplatného vrácení zboží


Nepadlo vám zboží "do ruky"? Koupili jste příliš mnoho nebo se nehodí barevný odstín? Nevadí. Díky našemu programu Garance bezplatného vrácení zboží můžete vaši zásilku vrátit v klasické lhůtě 14 dní od okamžiku, kdy jste ji obdrželi a to zcela bezplatně jednou. A je jedno, zda zcela odstupujete od smlouvy, vracíte jen část objednávky nebo třeba reklamujete. 

Jak funguje Garance bezplatného vrácení zboží? 

  • Pokud reklamujete (např. poškozené zboží) - nejprve si prosím vytiskněte a vyplňte tento reklamační protokol - reklamace se řídí mj. reklamačním řádem
  • Pokud odstupujete od smlouvy do 14 dní od obdržení zásilky - vytiskněte si prosím a vyplňte formulář, který najdete zde.

Balíček spolu s vyplněným formulářem pečlivě zabalte, tak, ať nedojde k poškození při přepravě a napište nám mailem na eshop@svetcukraru.cz nebo zavolejte v pracovní dny od 8  do 16 na tel 555 222 801.

My vám mailem zašleme zpětný lístek do Zásilkovny, ten pak nalepte na zásilku a doneste do nejbližšího místa osobního odběru. Jejich seznam najdete zde. Balíček s nalepeným lístkem jednoduše přineste a na naše náklady jej dopravíme k nám do centrálního skladu. 

Po doručení zboží (obvykle do týdne), vám zasíláme nové zboží nebo peníze na účet napsaný na vámi zaslaném formuláři. 

V případě, že nechcete využít služby Garance bezplatného vrácení výrobku, zašlete prosím zásilku na adresu:

PNM International s.r.o.
U1 - Průmyslový park Karviná
Závodní 540/51
735 06 Karviná - Nové Město

Tel pro kurýra/poštu: 603 33 77 55

Zásilky nezasílejte jako dobírku, nevyžádané dobírky nepřijímáme a proces vrácení by se vám tak zbytečně prodražil.

Buy together

Genuine Holland marzipan 7.5 kg 1:3

Genuine Holland marzipan 7.5…

83.21 €
Genuine Holland marzipan 7.5 kg 1:3

Genuine Holland marzipan 7.5…

83.71 €

Contact us