Currency: CZK / EUR / HUF
Language: CZ SK HU EN
0 0.00 € Empty cart

Patchwork extruder Book

Plastic skewer in the shape of an open book.

Detailed Product Description
7.52 € 6.21 € excl. VAT
Patchwork extruder Book
Patchwork extruder Book
Availability: Available at 2 weeks
Price: 7.52 €

Plastic skewer in the shape of an open book.

Use the extruder in three heart sizes to punch out shapes from modelling and coating materials. Use the extruder to easily remove the shapes. Use gel or liquid paints for colouring. For shimmering effects, use pearlescent powder paints or glitter paints in a tube. Use edible glue or royal icing to attach to the cake. For a 3D effect, cut out all sizes of hearts. Always place the larger size on top of the smaller size and smooth the heart at the end. Use the hearts to decorate Valentine's Day cakes, wedding cakes, girl's cakes and children's cakes. Hearts will look great on a coated cake made from a sheet cake overlaid with textured rollers or imprinted on a textured backing with delicate floral designs or ornaments. You can also use the punch to cut out cookies. Decorate these further with, for example, chocolate or egg white icing. You can overlay the biscuits with cut-out marzipan in an identical shape, which is best attached with chocolate, syrup, egg white icing or edible glue.

Three different sizes: 6, 10 and 13 mm.

The set includes a handy box including a moulding sponge.

 

This product is included in: Patchwork extruders
Did you find an inaccuracy or translation error? Let us know and we'll send you a small gift .

No opinions yet

Add Own Rating

Garance bezplatného vrácení zboží


Nepadlo vám zboží "do ruky"? Koupili jste příliš mnoho nebo se nehodí barevný odstín? Nevadí. Díky našemu programu Garance bezplatného vrácení zboží můžete vaši zásilku vrátit v klasické lhůtě 14 dní od okamžiku, kdy jste ji obdrželi a to zcela bezplatně jednou. A je jedno, zda zcela odstupujete od smlouvy, vracíte jen část objednávky nebo třeba reklamujete. 

Jak funguje Garance bezplatného vrácení zboží? 

  • Pokud reklamujete (např. poškozené zboží) - nejprve si prosím vytiskněte a vyplňte tento reklamační protokol - reklamace se řídí mj. reklamačním řádem
  • Pokud odstupujete od smlouvy do 14 dní od obdržení zásilky - vytiskněte si prosím a vyplňte formulář, který najdete zde.

Balíček spolu s vyplněným formulářem pečlivě zabalte, tak, ať nedojde k poškození při přepravě a napište nám mailem na eshop@svetcukraru.cz nebo zavolejte v pracovní dny od 8  do 16 na tel 555 222 801.

My vám mailem zašleme zpětný lístek do Zásilkovny, ten pak nalepte na zásilku a doneste do nejbližšího místa osobního odběru. Jejich seznam najdete zde. Balíček s nalepeným lístkem jednoduše přineste a na naše náklady jej dopravíme k nám do centrálního skladu. 

Po doručení zboží (obvykle do týdne), vám zasíláme nové zboží nebo peníze na účet napsaný na vámi zaslaném formuláři. 

V případě, že nechcete využít služby Garance bezplatného vrácení výrobku, zašlete prosím zásilku na adresu:

PNM International s.r.o.
U1 - Průmyslový park Karviná
Závodní 540/51
735 06 Karviná - Nové Město

Tel pro kurýra/poštu: 603 33 77 55

Zásilky nezasílejte jako dobírku, nevyžádané dobírky nepřijímáme a proces vrácení by se vám tak zbytečně prodražil.

Contact us