Currency: CZK / EUR / HUF
Language: CZ SK HU EN
0 0.00 € Empty cart

Renshaw White - Petal Paste 3x100g

Authorized Dealer Big pack
GOOD DEAL: Big pack


Price in small pack 11.18 €
You save 3.81 € (–34%)
7.37 € 6.41 € excl. VAT
Renshaw White - Petal Paste 3x100g
Renshaw White - Petal Paste 3x100g
Availability: Not available
Price: 7.37 €

Create authentic flower petals, bows and frills using Renshaw petal paste.

The petal paste is easy to use, not drying out too quickly, giving you time to form your flower petals and create your bows without having to start over.

Once you have finished working the flower paste will dry firm, holding the shapes of your frills, flowers and bows but doesn’t dry to the point that it makes them fragile, making it a very popular paste for those that often make sugar flower bouquets.

Renshaw petal paste can also be rolled thin without breaking, so it is great for getting that realistic petal effect for flowers or the look of real ribbon for bows.

The petal paste is white but can be coloured using any good gel paste, liquid or powder colouring to get the exact colour you are looking for.

Once you have finished making your petals, frills etc. try dusting them with a lustre dust for a finishing shimmer, a sparkle dust for a little glitz and glamour or a petal dust to get a realistic floral texture and look.

The pack comes as 3 individually vacuum sealed 100g blocks, so if you don’t need to use all of the petal paste at once, you can save the other blocks for a different project without the fear of them drying out.

Ingredients: Sugar, Water, Glucose Syrup, Emulsifier: E471, E322 (Soya), Palm Oil, Maize Starch, Stabiliser: E466, Humectant: E422, Preservative: E202, Rapeseed Oil, Antioxidant: E306.

Not suitable for vegans.

May contain traces of nuts.

Nutritional Information (per 100g)

  • Energy: 1617kj/382kcal
  • Fat: 3.7g
  • Of which are saturates: 2.9g
  • Carbohydrates: 87.1g
  • Of which are sugars: 86.1g
  • Protein: 0g
  • Salt: 0g

 

Weight 300 g
Netto váha 300 g
Color White
This product is included in: Modeling materials Wedding Sale

Average nutritional values in 100 g

Energy value 1617 kJ
Energy value 382 kcal
Fat 3.7 g
- of which saturated fatty acids 2.9 g
Carbohydrates 87.1 g
- of which sugars 86.1 g

Product ingredients

Alergeny (vč. možné křížové kontaminace) Skořápkové plody (mandle, ořechy)
Renshaw

Značka Renshaw, představuje zkušenosti a kvalitu s více než stoletou historií - výrobky pro cukráře a pekaře vyrábí již od roku 1898. Renshaw je držitelem garance "The Royal Warrant" udělované ve Velké Británii výhradně certifikovaným dodavatelům pro královský dvůr. Značku Renshaw nabízíme v České republice a na Slovensku jako autorizovaný prodejce a přímý dovozce.

Na stránkách Světa cukrářů najdete část sortimentu Renshaw, vše za skvělé ceny. V případě zájmu o další výrobky této značky, které nevidíte aktuálně na našem webu, nás kontaktujte

Did you find an inaccuracy or translation error? Let us know and we'll send you a small gift .

No opinions yet

Add Own Rating

Garance bezplatného vrácení zboží


Nepadlo vám zboží "do ruky"? Koupili jste příliš mnoho nebo se nehodí barevný odstín? Nevadí. Díky našemu programu Garance bezplatného vrácení zboží můžete vaši zásilku vrátit v klasické lhůtě 14 dní od okamžiku, kdy jste ji obdrželi a to zcela bezplatně jednou. A je jedno, zda zcela odstupujete od smlouvy, vracíte jen část objednávky nebo třeba reklamujete. 

Jak funguje Garance bezplatného vrácení zboží? 

  • Pokud reklamujete (např. poškozené zboží) - nejprve si prosím vytiskněte a vyplňte tento reklamační protokol - reklamace se řídí mj. reklamačním řádem
  • Pokud odstupujete od smlouvy do 14 dní od obdržení zásilky - vytiskněte si prosím a vyplňte formulář, který najdete zde.

Balíček spolu s vyplněným formulářem pečlivě zabalte, tak, ať nedojde k poškození při přepravě a napište nám mailem na eshop@svetcukraru.cz nebo zavolejte v pracovní dny od 8  do 16 na tel 555 222 801.

My vám mailem zašleme zpětný lístek do Zásilkovny, ten pak nalepte na zásilku a doneste do nejbližšího místa osobního odběru. Jejich seznam najdete zde. Balíček s nalepeným lístkem jednoduše přineste a na naše náklady jej dopravíme k nám do centrálního skladu. 

Po doručení zboží (obvykle do týdne), vám zasíláme nové zboží nebo peníze na účet napsaný na vámi zaslaném formuláři. 

V případě, že nechcete využít služby Garance bezplatného vrácení výrobku, zašlete prosím zásilku na adresu:

PNM International s.r.o.
U1 - Průmyslový park Karviná
Závodní 540/51
735 06 Karviná - Nové Město

Tel pro kurýra/poštu: 603 33 77 55

Zásilky nezasílejte jako dobírku, nevyžádané dobírky nepřijímáme a proces vrácení by se vám tak zbytečně prodražil.

Contact us