Currency: CZK / EUR / HUF
Language: CZ SK HU EN
0 0.00 € Empty cart

Football boots with a ball from marzipan - black

Marzipan black football boots with a ball, hand modelled.

Detailed Product Description
2.93 € 2.54 € excl. VAT
Football boots with a ball from marzipan - black
Football boots with a ball from marzipan - black
Availability: Available at 2 weeks
Price: 2.93 €

Marzipan black football boots with a ball, hand modelled.

A hand-modelled marzipan figure has a natural almond flavour and aroma. It is ideal for decorating novelty cakes for both children and adults.  It will make modelling figures easier. To highlight the colours you can use powder colours, with the help of which for example a pearl effect can be achieved.  A cake with a football motif will please enthusiastic both active and passive athletes. Figures can also be used to decorate cupcakes with football motif. To fix the figure to the surface of the cake use a toothpick, or for bigger safety, use edible glue or a home-made mixture of egg whites and sugar. 

We use solely AZO-free colourings, which means, that this marzipan figure does not contain any of the following colourings E102, E104, E110, E122, E124, E129. These substances can have an adverse effect on children's activities and their ability to pay attention.  

For our marzipan figures we use only the best genuine almond marzipan without genetically modified ingredients and without various substitutes (powdered milk, soya, lecithin etc.) 

The flavour of marzipan is entirely naturally almond without the addition of substances highlighting the flavour or almond aroma.

The figures are hand-painted or hand-modelled, lovingly painted and packed.

Figurky jsou ručně formované nebo ručně modelované, láskyplně vymalované a balené.

Size: c. 7 cm.

 

We are ready to make any figures based on your requirements, which will make your company or your customer's company more visible at any social events, such as Christmas parties, company parties, exhibitions and other presentations where you wish to raise awareness of your customers about your company and therefore boost your sales. Contact us.

Party téma Fotbal
Barva Černá
Materiál Marcipán
Země původu Česká republika
This product is included in: Marzipan figurines, Marzipan decoration

Average nutritional values in 100 g

Energetická hodnota 453 kcal
Tuky 19.3 g
- z toho nasycené mastné kyseliny 1.6 g
Sacharidy 59.4 g
- z toho cukry 56 g
Bílkoviny 8.7 g
Vlákniny 3.3 g
Sůl 0.04 g
Vitamin E 9.1 mg

Product ingredients

Alergeny (vč. možné křížové kontaminace) Vejce, Skořápkové plody (mandle, ořechy)

No opinions yet

Add Own Rating

Garance bezplatného vrácení zboží


Nepadlo vám zboží "do ruky"? Koupili jste příliš mnoho nebo se nehodí barevný odstín? Nevadí. Díky našemu programu Garance bezplatného vrácení zboží můžete vaši zásilku vrátit v klasické lhůtě 14 dní od okamžiku, kdy jste ji obdrželi a to zcela bezplatně. A je jedno, zda zcela odstupujete od smlouvy, vracíte jen část objednávky nebo třeba reklamujete. 

Jak funguje Garance bezplatného vrácení zboží? 

  • Pokud reklamujete (např. poškozené zboží) - nejprve si prosím vytiskněte a vyplňte tento reklamační protokol - reklamace se řídí mj. reklamačním řádem
  • Pokud odstupujete od smlouvy do 14 dní od obdržení zásilky - vytiskněte si prosím a vyplňte formulář, který najdete zde.

Balíček spolu s vyplněným formulářem pečlivě zabalte, tak, ať nedojde k poškození při přepravě a napište nám mailem na eshop@svetcukraru.cz nebo zavolejte v pracovní dny od 8  do 16 na tel 555 222 801.

My vám mailem zašleme zpětný lístek do Zásilkovny, ten pak nalepte na zásilku a doneste do nejbližšího místa osobního odběru. Jejich seznam najdete zde. Balíček s nalepeným lístkem jednoduše přineste a na naše náklady jej dopravíme k nám do centrálního skladu. 

Po doručení zboží (obvykle do týdne), vám zasíláme nové zboží nebo peníze na účet napsaný na vámi zaslaném formuláři. 

V případě, že nechcete využít služby Garance bezplatného vrácení výrobku, zašlete prosím zásilku na adresu:

PNM International s.r.o.
U1 - Průmyslový park Karviná
Závodní 540/51
735 06 Karviná - Nové Město

Tel pro kurýra/poštu: 603 33 77 55

Zásilky nezasílejte jako dobírku, nevyžádané dobírky nepřijímáme a proces vrácení by se vám tak zbytečně prodražil.

Contact us

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.